● امام(ره) تا لحظه ای كه زنده بود، با مستكبران تنش داشت/ شعار "نه‎غزه نه‌لبنان" مخالف شرع، شرف و قانون اساسی
دکتر حسن رحیم‌پور ازغدی در همایش "تفكر بسیجی و گفتمان انقلاب" كه در مجتمع فرهنگی دانشجویی 13 آبان، لانه جاسوسی سابق امریکا برگزار شد، با بیان این که برای تحلیل گفتمان انقلاب اسلامی، کار تئوریک ضروری است، اظهار داشت: در بررسی های تئوریک، تفاوت ها و شباهت های ایدئولوژی انقلاب با دیگر مکاتب و ایدئولوژی ها مشخص می شود.
● تایم: جنبش سبز ایران از آمریكا درخواست كمك كرده است
به گزارش فارس، مجله آمریكایی "تایم " در گزارشی نوشت: پس از بیش از پنج ماه، جنبش سبز مخالف ایران برای درخواست كمك به آمریكا روی می‌‌آورد.
● انتقاد لاریجانی از فضای تهمت زنی در کشور!
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: گستره فکری رهبر معظم انقلاب اسلامی در مسائل فرهنگی، سیاسی و دیپلماتیک و سعه صدر ایشان به گونه ای است که همه گرایش های سیاسی می توانند فعالانه به ایشان تکیه کنند و انحصاری هم در این زمینه وجود ندارد و ایشان اجازه چنین انحصاری را نمی دهند.
● پاسخ آیات عظام مکارم شیرازی و نوری همدانی به استفتاء روزنامه‌نگاران
جنبش «آشوب‌طلب و بدعت‌آفرین‌ سبز» پس از آنکه ‌157 روز آبستن مرام‌ها و ایدئولوژی های آنارشیستی و تخیل‌گرایانه بود سرانجام با زایش یک تئوری ناقص‌الخلقه به نام «دین سبز» فارغ شد!
● مازیار بهاری: تلاش می کردیم تنور اغتشاشات گرم باشد!
مازیار بهاری فیلمساز وخبرنگار شبکه های غربی است که پس ازآزادی از زندان با قرار وثیقه 300میلیونی به ‏خارج گریخت . وی اخیرا در گفت و گویی با سی ان ان اظهاراتی مبنی بر شجاعتهای خود در دوران بازداشت! ‏داشته است.
● پرونده بی‌فرجام «استات‌اویل» در ایران
دولت آمریکا پیگرد قضایی شرکت نفتی استات‌اویل در مورد یک پرونده رشوه‌خواری در ایران را که به سال 2002 برمی‌گردد، متوقف کرد. البته این موضوع برای کشوری که اقتصاد لیبرالی بر آن حاکم است و درگیر بیرون کشیدن خود از گرداب بزرگ‌ترین ورشکستگی تاریخی می‌باشد تا حدودی طبیعی است، چرا که هدف برای این کشور وسیله را توجیه می‌کند اما هنوز یک سوی دیگر این پرونده رشوه بزرگ که به ایران بازمی‌گردد نتوانسته جامعه و افکار عمومی را اقناع کند.
● سخنرانی علیرضا زاکانی در دانشگاه امام صادق(ع): یکی از نزدیکان لاریجانی، تبریک به رییس جمهور منتخب را خط زده بود
نكته دیگر این است كه روز بعد از روز قدس،‌هاشمی رفسنجانی در جایی اعلام كرده بود كه جمعیت افراد در روز قدس 50-50 بوده است یعنی نصف جمعیت حاضر را حامیان موسوی تشكیل داده بودند در حالی كه بالاترین تخمین‌ها از جمعیت 40-50 هزار نفری آنها خبر می‌داد. البته بعدها مشخص شد كه این نكته را لاریجانی به هاشمی رفسنجانی انتقال داده است.
● آمریکاپرونده رشوه‌خواری آقازاده اغتشاشگر را متوقف کرد
دولت آمریکا پیگرد قضایی شرکت نفتی استات اویل در مورد یک پرونده رشوه خواری در ایران را که به سال 2002 بر می گردد متوقف کرده است.بر اساس گزارش رویترز یک مقام شرکت نرو‍ژی استات اویل گفت توافقی با کمیسیون سهام و اوراق بهادار آمریکا، وزارت دادگستری و دفتر دادستانی این کشور حاصل شده است که بر اساس آن موضوع معامله استات اویل با موسسه هورتون حل و فصل شده است.
● مهدی هاشمی؛ از ابوعلی سینا تا جونیور
به گزارش خبرگزاری‌های خارجی در فاصله سال‌های (1997 تا 2003)، (82-76) یك حساب بانكی به نام سیاكل در بانك خصوصی لومبارد فرانسه برای فردی به نام «بیژن دادفر» فعال می‌شود. در فاصله دسامبر 1998 تا آگوست 2003، طی دو مرحله یك‌بار 30 میلیون یورو و بار دیگر مبلغ 45 میلیون یورو به این حساب واریز و در آن نگهداری می‌شود.
● حاشیه‌ای بر اظهارات اخیر سیدمحمد خاتمی
«شب بخیر»!اکنون رئیس‌جمهور سابق، طی اظهاراتی در جمع گروهی از دانشجویان همسو با خود مطالب و سؤالاتی بیان کرده که در پاسخ به این مطالب باید گفت: شب بخیر آقای پرزیدنت سابق!
● عقب نشینی آشکار خاتمی
سرانجام سیدمحمد خاتمی هم به انحراف در جنبش سبز با این جملات اذعان کرد: کاش حاکمیت می‌گفت آقای موسوی بیا به صحنه و این جنبش را مدیریت کن که جنبش از مسیر خودش منحرف نشود.
● «حالا وقتشه»! اسم رمزی از شورش‌های رنگی اروپای شرقی
«حالا وقتشه» ! این اسم رمزی است که محمدرضا تاجیک مشاور اعظم میرحسین موسوی و رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری دوران خاتمی در تحلیل بسترهای شکل‌گیری جنبش موسوم به سبز مطرح می‌کند.
● سخنان همین دانشجوی دختر برای حامیان موسوی كافی است
یكی از دانشجویان دختر دانشگاه امام خمینی(ره) انتقاداتی را به میرحسین موسوی وارد كرده و برخی از جملات حضرت امام(ره) در انتقاد از موسوی را بازخوانی كرد كه رسایی نیز در پایان سخنان این دانشجوی دختر گفت: سخنان همین خانم برای آن جمعیت كفایت می‌كرد.
● محسن هاشمی: شایعه ریزش مترو را خودمان دامن زدیم تا پول بگیریم!
در حالی که مشکلات مترو طی روزهای اخیر نارضایتی گسترده شهروندان را به دنبال داشت، شهرداری تهران و مسئولین مترو به جای پاسخگویی به مردم، بحث بودجه را پیش کشیدند تا هم از زیر بار مسئولیت شانه خالی کرده باشند و هم توپ را در میدان حریف سیاسی انداخته باشند.
● کوچک‌زاده:روش لاریجانی در اداره مجلس جانبدارانه است/ مطهری درباره بودجه مؤسسه صدرا و سنایی درخصوص هزینه‌های انتخاباتی‌اش توضیح دهد
مهدی کوچک‌زاده در گفت‌وگو با رجانیوز، در خصوص اظهارات برخی مخالفین نسبت به محصولی با بدون مبنا خواندن این موارد و توهین آمیز بودن آن‌ها اظهار داشت: آنچه که امروز در صحن علنی مجلس در نطق مخالفین آقای محصولی بیان شد، خلاف شأن و جایگاه تریبون مجلس بود.
● عباس سلیمی نمین: هاشمی رفسنجانی دو بار میرحسین را فریب داده است
و در پاسخ به سوال یک یاز دانشجویی سخن می‌گفت، عنوان کرد: "میرحسین موسوی اگرچه شخصیتی سیاسی است اما ثابت کرده است که تاکنون در تاریخ سیاسی زندگیش دوبار فریب هاشمی را خورده است."
● پرده‌برداری مرعشی از استراتژی جدید اصلاح‌طلبان
مرعشی که اخیرا اعتراف‌کنندگان در دادگاه‌ متهمان کودتای مخملی را "بیمار" یا مبتلا به "ضعف شخصیتی" دانسته است، در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا واکنش مناسب اصلاح‌طلبان به انتخابات پیش رو را، "تحریم" دانست.
● آدمی که شهوت قدرت وجودش را گرفته پیرو خط امام است؟/ وقتی رأی نمی‌آورند حاضرند شهری به آتش کشیده شود
حجت الاسلام دکتر سید حمید روحانی، رئیس بنیاد تاریخ پژوهی ایران معاصر و از یاران و نزدیکان امام خمینی از ابتدای نهضت، در سخنان مهمی در افتتاحیه طرح تفسیر آفتاب بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر به تبیین شاخصه های خط امام و ارتباط آن با مدعیان امروزی آن پرداخت.
● نماینده کلیمیان:ستاد بحران سازی علیه دولت احمدی نژاد شکل گرفته است
سیامک مره صدق در گفت و گو با ایرنا تاکید کرد: ستاد بحران سازی که برای کارشکنی در راه دولت تشکیل شده است دوست ندارد که دولت در کارهایش موفق باشد و به شیوه های مختلف برای زمین زدن دولت فعالیت می کنند.
● آقازاده آشوبگر در«برایتون»/ ملاقات با مقامات وزارت خارجه انگلیس
آقازاده آشوبگر اخیرا از طریق یکی از عناصر ایرانی وابسته به یک نهاد امنیتی انگلیس با برخی از عناصر وزارت امور خارجه انگلیس در این کشور ملاقات کرده است.
● سخنگوی جبهه پیروان:خواسته مراجع محاکمه اغتشاشگران بود
سید کمال سجادی، "تبعیت از منویات رهبر معظم انقلاب را مهمترین شرط مراجع تقلید برای وحدت" خواند و اعلام کرد: ایشان خواستار مجازات اغتشاشگران و هدایت کنندگان ناآرامی‌های اخیر شدند.
● رمزگشایی از سینه‌چاکی صادقانه و بی‌مزد! آینده برای خاندان هاشمی
اسناد به‌دست آمده از فعالیت‌های اقتصادی تیم خبری سایت آینده از خدمات صادقانه و بی‌مزد و منت! گردانندگان این سایت به خانواده هاشمی رفسنجانی به‌ویژه محسن هاشمی به‌عنوان مدیرعامل متروی تهران و حمله به منتقدان آن در تمام سطوح رمزگشایی کرد.
● جایزه AIB به BBC؛ پاداش هدایت آشوب‌های پس از انتخابات ایران
در حالی که اغلب تحلیلگران سیاسی تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی را متهم به نقش آفرینی های هدفمند در اغتشاشات بعد از انتخابات می دانند، جایزه "واضح‌ترین پوشش یک رویداد خبری" در سال 2009 از سوی یک اتحادیه غیردولتی به این شبکه اختصاص یافت.
● رگباران یک اعتراض مدنی توسط گارد ملی امریکا
استفاده از ارتش امریکا در مقابله با دانشجویان دانشگاه "كنت استیت" که در اعتراض به جنگ ویتنام در ماه مه 1970 صورت گرفت و طی آن گارد ملی اوهایو دست به کشتار این دانشجویان زد.
● روزنامه نگاران اصلاح طلب میهمان ویژه کنفرانس صهیونیست ها و بهایی ها
این کنفرانس توسط گروه موسوم به "پژوهشگران حامی صلح در خاورمیانه" (SPME) و با موضوع "جمهوری اسلامی ایران: تحلیل چند وجهی از حکومت دینی، ملی گرایی و نمایش قدرت این کشور" در روزهای یکشنبه و دوشنبه هفته جاری با حمایت جامعه یهودیان "کلیولند" ایالت اوهایوی آمریکا و مرکز مطالعات یهود در دانشگاه "کیس وسترن" برگزار گردید.
● دفاع جانانه حامی میرحسین از سکولاریسم در بی.بی.سی
چیزی که قبل از هر چیز باعث تعجب ببنندگان شد وضعیت حجاب زننده حقیقت جو در این برنامه بود. وی که در ایران همیشه با چادر در مراسم ها و مجلس حضور می یافت اکنون با بلوز و دامن کوتاه روبروی مجری برنامه نشسته و به سوالات وی پاسخ می داد.
● موسوی و کروبی در پرده آخر
ناقضات رفتاری- گفتاری دوم خردادی‌ها و در رأس آنها آقایان موسوی و کروبی که شکست سنگینی را برای طیف اصلاحات در پی داشت آخرین پرده بود؛ پرده‌ای آکنده از تناقض و دوگانگی.
● چهره اصلی موسوی‌خوئینی
موسوی‌خوئینی‌ها توانسته بودند با کلاس‌های تفسیر قرآن خود جریان‌های نفاق دیگری را هم به وجود آورد. در کل نگاه موسوی خوئینی‌ها از ابتدا با نگاه امام (ره) و شاگردان حقیقی امام (ره) و فقه سنتی متعارض و متفاوت بوده و قدری مسائل شخصی هم در این رابطه هست.
● چگونه شبکه‌های اجتماعی به آشوب‌ها در ایران شکل دادند؟
پایگاه اینترنتی مؤسسه تحقیقاتی هریتیج گزارشی به قلم جیمز.جی.کارافانو (James jay carafano ) پژوهشگر ارشد مطالعات امنیت ملی موسسه تحقیقاتی هریتیج امریکا که دارای 25 سال سابقه خدمت در ارتش امریکا تا درجه سرهنگ دومی است، منتشر کرد که به نقش شبکه‌های اجتماعی و اینترنتی در حوادث پس از انتخابات ایران اختصاص دارد.
● سخنرانی بسیار مهم آقای هاشمی رفسنجانی
اوایل انقلاب به تیپ عمامه به سر و روحانی با یك چشم نگاه میكردید و حال كه دو سال گذشته، صفوف مشخص شده و جامعه فهمیده كدام روحانی حق و كدام ناحق بود، چه كسی راست و چه كسی دروغ میگفت.
 
 
 
مؤسسه آمریكایی پیپا (PIPA) و دانشگاه مریلند آمریكا:
ایرانی ها انتخابات ریاست جمهوری را مشروع، آزاد و عادلانه می‌دانند

به گزارش خبرگزاری فارس، مؤسسه آمریكایی نظرسنجی پیپا (PIPA) با همكاری دانشگاه مریلند آمریكا به روش تلفنی و با استفاده از پرسشگران ایرانی این نظرسنجی را انجام داده است. جامعه آماری متشكل از تمامی استان‌های كشور بوده و جمعیت شهری و روستایی را دربر گرفته است. حجم نمونه این نظرسنجی متشكل از 1003 نفر بزرگسال با تركیب جنسیتی 51 درصد زن و 49 درصد مرد بوده‌ است. نظرسنجی مذكور در تاریخ 27 آگوست تا 10 سپتامبر 2009 (5 تا 19 شهریور 1388) صورت گرفته و نتایج آن در تاریخ 20 سپتامبر 2009 (29 شهریور 1388) انتشار یافته است.
شایان ذكر است ترجمه و اعلام نتایج این نظرسنجی به معنی تأیید همه یافته‌ها از سوی این مركز تحقیقاتی نیست.

- در خصوص انتخابات اخیر ریاست جمهوری از پاسخگویان سوالات زیر پرسیده شده است:

الف) آیا شما در انتخابات اخیر ریاست جمهوری شركت داشتید؟
87 درصد پاسخگویان به این سوال پاسخ بلی و 12درصد پاسخ خیر داده‌اند. 1 درصد نیز از پاسخ به این سوال امتناع كرده‌اند.

ب) شما در انتخابات به چه كسی رای دادید؟
55 درصد به احمدی‌نژاد،14 درصد به میرحسین موسوی، 3 درصد به محسن رضایی و 1 درصد به مهدی كروبی رای داده‌اند. 24 درصد از پاسخ به این سوال امتناع نموده‌اند و 3 درصد گزینه «نمی‌دانم» را برگزیده‌اند.

ج) به نظر شما این انتخابات تا چه میزان آزاد و عادلانه بود؟
از نظر 66 درصد از پاسخگویان دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری كاملا آزاد و عادلانه و‌ از نظر 17 درصد تا حدی آزاد و عادلانه بوده و از نظر 5 درصد چندان آزاد و عادلانه نبوده است. 5 درصد نیز بر این عقیده‌اند كه انتخابات اصلا آزاد و عادلانه نبوده است. 5 درصد گزینه «نمی‌دانم» را برگزیده‌اند و 2 درصد نیز از پاسخگویی امتناع كرده‌اند.

د) تا چه میزان به نتایج اعلام شده این انتخابات اعتماد دارید؟
62 درصد از پاسخگویان به نتایج اعلام شده در حد «زیاد» و 21 درصد «تا حدی» اعتماد دارند، 6 درصد گفته‌اند به نتایج اعلام شده چندان اعتمادی ندارند و 7 درصد نیز اصلا به این نتایج اعتماد ندارند. 2 درصد گزینه «نمی‌دانم» را برگزیده‌اند و 2 درصد نیز از پاسخگویی امتناع كرده‌اند.

ب) نقاط ضعف
ه) اگر همین فردا انتخابات مجددا برگزار شود شما به چه كسی رای خواهید داد؟
49 درصد به احمدی‌نژاد ،8 درصد به میرحسین موسوی، 2 درصد به محسن رضایی و 1 درصد به كروبی رای خواهند داد.13 درصد گفته‌اند در انتخابات شركت نخواهم كرد. 19 درصد از پاسخگویی امتناع كرده‌اند و 8 درصد گزینه «نمی‌دانم» را برگزیده‌اند.

و) با توجه به مسائل پیش آمده قبل، حین و پس از انتخابات آیا به نظر شما آقای احمدی‌نژاد رئیس جمهور مشروع ایران است یا خیر؟
81 درصد از پاسخگویان آقای احمدی‌نژاد را رئیس جمهور مشروع ایران دانسته‌اند و 10 درصد با این موضوع مخالفت كرده‌اند، 4 درصد گزینه «نمی‌دانم» را برگزیده‌اند و 5 درصد نیز از پاسخگویی امتناع كرده‌اند.

ز) شما فكر می‌كنید آقای احمدی‌نژاد به هنگام صحبت با مردم تا چه حد صادق است؟
48 درصد از پاسخگویان احمدی‌نژاد را «بسیار صادق» و 33 درصد وی را «تا حدی صادق» می‌دانند، 6 درصد احمدی‌نژاد را چندان صادق نمی‌دانند و 5 درصد نیز وی را اصلا صادق نمی‌دانند. 5 درصد گزینه «نمی‌دانم» را برگزیده‌اند و 3 درصد نیز از پاسخگویی امتناع كرده‌اند.

ج) به نظر شما آیا مقام رهبری پس از برگزاری انتخابات باید از آقای احمدی‌نژاد حمایت می‌كرد یا خیر؟
76 درصد بر این عقیده‌اند كه باید از ایشان حمایت می‌كرد و 13 درصد معتقدند نباید از ایشان حمایت می‌كرد. 6درصد گزینه «نمی‌دانم» را برگزیده‌اند و 5 درصد نیز از پاسخگویی امتناع كرده‌اند.

ط) تا چه حد به عملكرد دولت در انجام اقدامات صحیح اعتماد دارید؟
54 درصد از پاسخگویان «اكثر اوقات» 31 درصد «بعضی اوقات» و 9 درصد به ندرت به عملكرد دولت اعتماد دارند. 2 درصد نیز گفته‌اند اصلا به عملكرد دولت اعتماد ندارند. 2 درصد گزینه «نمی‌دانم» را برگزیده‌اند و 1 درصد از پاسخگویی امتناع كرده‌اند.
مقایسه نتایج سوال مذكور در این نظرسنجی با نظرسنجی سال گذشته حاكی از افزایش اعتماد به عملكرد دولت نسبت به سال گذشته است.

ی) در مجموع رضایت شما از نظام حكومتی ایران به چه میزان است؟
41 درصد از پاسخگویان اظهار داشته‌اند از نظام حكومتی ایران «بسیار راضی» ،‌46 درصد تا حدی راضی و 7 درصد تا حدی ناراضی بوده و 3 درصد نیز كاملا ناراضی هستند. 2 درصد گزینه «نمی‌دانم» را برگزیده‌اند و 1 درصد از پاسخگویی امتناع كرده‌اند.

- از پاسخگویان پرسیده شده است: به نظر شما روش گزینش مقام رهبری با اصول دموكراسی انطباق دارد یا خیر؟
55درصد از پاسخگویان روش گزینش مقام رهبری را با اصول دموكراسی سازگار و 14 درصد با اصول دموكراسی ناسازگار دانسته‌اند. 5 درصد در پاسخ گفته‌اند بستگی دارد. 19 درصد گزینه «نمی‌دانم» را برگزیده‌اند و 7 درصد از پاسخگویی امتناع كرده‌اند.

-از پاسخگویان پرسیده شده است: آیا فكر می‌كنید حمایت از یك داوطلب در انتخابات توسط اعضای شورای نگهبان مناسب است یا فكر می‌كنید كه آنها همیشه باید بی‌طرف باشند؟
75 درصد از پاسخگویان بر این عقیده‌اند كه شورای نگهبان باید همیشه بی‌طرف بماند، 16 درصد گفته‌اند مناسب است كه در انتخابات از كاندیدایی خاص حمایت كند و 2 درصد اظهار داشته‌اند بستگی دارد. 5 درصد گزینه «نمی‌دانم» را برگزیده‌اند و 2 درصد نیز از پاسخگویی امتناع كرده‌اند.

- از پاسخگویان پرسیده شده است: نظر شما درباره قدرت مقام رهبری در قانون اساسی چیست؟
61 درصد از پاسخگویان معتقدند قانون اساسی به مقام معظم رهبری به اندازه لازم قدرت داده است،‌17 درصد بر این باورند كه قدرتی بیش از حد لازم داده است و 6 درصد بر این عقیده‌اند كه قدرتی كمتر از حد لازم داده است. 12 درصد گزینه «نمی‌دانم» را برگزیده‌اند و 4 درصد از پاسخگویی امتناع كرده‌اند.

* مقایسه وضعیت فعلی با چهار سال گذشته
الف) وضعیت اقتصادی خود پاسخگویان
42 درصد از پاسخگویان معتقدند كه وضعیت اقتصادی آنها نسبت به چهار سال پیش تغییر نكرده است. از نظر 31 درصد وضعیت اقتصادی آنها بدتر و از نظر 27 درصد وضعیت اقتصادی آنها بهتر شده است.

ب) وضعیت اقتصادی كشور
45 درصد از پاسخگویان بیان داشته‌اند كه وضعیت اقتصادی كشور بدتر شده است. از نظر 29 درصد وضعیت اقتصادی كشور بهتر و از نظر 14 درصد تغییری نكرده است. 10 درصد نیز گزینه «نمی‌دانم» را برگزیده‌اند و 2 درصد از پاسخ به این سؤال امتناع نموده‌اند.

ج) میزان عدالت اقتصادی در سراسر كشور
35 درصد از پاسخگویان معتقدند وضعیت عدالت اقتصادی بدتر شده است. از نظر 30 درصد وضعیت عدالت اقتصادی در كشور بهتر شده و از نظر 18 درصد تغییری نكرده است. 14 درصد نیز گزینه «نمی‌دانم» را برگزیده‌اند و 13 درصد از پاسخ دادن امتناع كرده‌اند.

د) توانایی ایران در برابر فشارهای خارجی
به اعتقاد 57 درصد از پاسخگویان توانایی ایران در برابر فشارهای خارجی رشد یافته است. از نظر 14 درصد توانایی ایران در برابر فشارهای خارجی كاهش یافته است و از نظر 13 درصد تغییری نكرده است. 14 درصد گزینه «نمی‌دانم» را برگزیده‌اند و 2 درصد از پاسخ دادن به سؤال امتناع كرده‌اند.

هـ) میزان آزادی‌های شهروندان در جامعه ایران
48 درصد از پاسخگویان بر این عقیده‌اند كه میزان آزادی‌های شهروندان در جامعه ایرانی افزایش یافته است، از نظر 33 درصد میزان آزادی‌های شهروندان كاهش یافته و از نظر 22 درصد تغییری نكرده است. 6 درصد گزینه «نمی‌دانم» را برگزیده‌اند و 1درصد از پاسخ به سؤال امتناع كرده‌اند.

و) روابط ایران با كشورهای غربی
33 درصد از پاسخگویان معتقدند كه روابط ایران با كشورهای غربی بهتر شده است. از نظر 30 درصد روابط ایران با كشورهای غربی بدتر شده و از نظر 16 درصد تغییری نكرده است. 18 درصد گزینه «نمی‌دانم» را برگزیده‌اند و 3 درصد از پاسخ به سؤال امتناع كرده‌اند.

* از پاسخگویان پرسیده شده است: میزان اعتماد شما نسبت به هر یك از نهادهای كشور تا چه حدی است؟

الف) مجلس
40 درصد پاسخگویان در حد «زیاد» به مجلس شورای اسلامی اعتماد دارند، 39 درصد پاسخگویان تا حدی به مجلس اعتماد داشته و 7 درصد گفته‌اند چندان اعتمادی ندارند. 8 درصد نیز اصلاً به مجلس شورای اسلامی اعتماد نداشته‌اند. 4 درصد گزینه «نمی‌دانم» را برگزیده‌اند و 2 درصد نیز از پاسخ به سؤال امتناع كرده‌اند.

ب) وزارت كشور
38 درصد از پاسخگویان در حد زیاد به وزارت كشور اعتماد دارند، 34 درصد پاسخگویان تا حدی به وزارت كشور اعتماد داشته، 6 درصد گفته‌اند چندان اعتمادی نداشته و 6 درصد نیز اصلاً به وزارت كشور اعتماد ندارند. 13 درصد گزینه «نمی‌دانم» را برگزیده‌اند و 3 درصد نیز از پاسخ به سؤال امتناع كرده‌اند.

ج) رئیس جمهور
64 درصد پاسخگویان در حد زیاد به رئیس جمهور اعتماد دارند. 21 درصد تا حدی اعتماد دارند، 5 درصد چندان اعتماد ندارد و 6 درصد نیز به رئیس جمهور اصلاً اعتماد ندارند. 2 درصد گزینه «نمی‌دانم» را برگزیده‌اند و 2 درصد نیز از پاسخ به سؤال امتناع كرده‌اند.

د) قوه قضاییه
43 درصد از پاسخگویان در حد زیاد به قوه قضاییه اعتماد دارند. 30 درصد تا حدی اعتماد دارند، 7 درصد چندان اعتماد ندارند و 7 درصد نیز به قوه قضاییه اصلاً اعتماد ندارند. 11 درصد گزینه «نمی‌دانم» را برگزیده‌اند و 2 درصد نیز از پاسخ به سؤال امتناع كرده‌اند.

هـ) شورای نگهبان
42 درصد از پاسخگویان در حد زیاد به شورای نگهبان اعتماد دارند. 29 درصد تا حدی اعتماد دارند، 6 درصد از پاسخگویان چندان اعتماد ندارند و 6 درصد نیز به شورای نگهبان اصلاً اعتماد ندارند. 15 درصد گزینه «نمی‌دانم» را برگزیده‌اند و 2 درصد نیز از پاسخ به سؤال امتناع كرده‌اند.

و) نیروی انتظامی
52 درصد از پاسخگویان در حد زیاد به نیروی انتظامی اعتماد دارند. 31 درصد تا حدی اعتماد دارند، 6 درصد چندان اعتماد ندارند و 7 درصد نیز به نیروی انتظامی اصلاً اعتماد ندارند. 3 درصد گزینه «نمی‌دانم» را برگزیده‌اند و 1 درصد نیز از پاسخ به سؤال امتناع كرده‌اند.

- آیا آژانس برای ایجاد شفافیت كار می‌كند؟

*از پاسخگویان پرسیده شده است، به نظر شما در زمانی كه نگرانی‌هایی در خصوص عادلانه بودن برگزاری انتخابات در كشورها وجود دارد، ناظران بین‌المللی سازمان ملل برای اعمال كنترل بر روند انتخابات باید اجازه حضور داشته باشند یا خیر؟
55 درصد از پاسخگویان مخالف حضور ناظران بین‌المللی و 37 درصد موافق حضور آنان بوده‌اند. 6 درصد گزینه «نمی‌دانم» را برگزیده‌اند، 2 درصد نیز از پاسخ امتناع كرده‌اند.

* از پاسخگویان پرسیده شده است: تا چه اندازه از روش‌ها و فرایندهای انتخاب مقامات كشور احساس رضایتمندی می‌كنید؟
40 درصد از پاسخگویان از روش‌ها و فرایندهای انتخاب مقامات كشور «بسیار راضی» بوده‌اند» 41 درصد از این روش‌ها تا حدی رضایت داشته و 10 درصد چندان رضایتی از آن ندارند. 6 درصد نیز اصلاً از روش‌ها و فرایندهای انتخاب مقامات راضی نبوده‌اند. 2 درصد گزینه «نمی‌دانم» را برگزیده‌اند و 1 درصد از پاسخگویان از پاسخ به این سؤال امتناع كرده‌اند.
در مورد این سؤال مقایسه نتایج نظرسنجی جدید با نظرسنجی فوریه 2008 همین مؤسسه نشان می‌دهد درصد افرادی كه از روند انتخاب مقامات كشور بسیار رضایت دارند افزایش چشمگیری داشته است. همچنین در نظرسنجی جدید درصد افرادی كه چندان رضایت ندارند تقریبا به نصف نتایج نظرسنجی پیشین كاهش یافته است.

نتایج این نظرسنجی حاوی نكات زیر است:
- پاسخگویان وضعیت اقتصادی خود، كشور و میزان عدالت اقتصادی را در مقایسه با 4 سال پیش بدتر ارزیابی كرده‌اند كه این امر در مورد بدتر شدن وضعیت اقتصادی كشور و عدالت اقتصادی چشمگیرتر است.
- در میان اشخاص و نهادهایی كه بالاترین میزان اعتماد پاسخگویان را كسب كرده‌اند شخص رئیس جمهور با (64 درصد) و سپس نیروی انتظامی با ( 52درصد)‌ بالاترین میزان اعتماد را به خود اختصاص داده‌اند.
- روحیه عدم اجازه دخالت بیگانگان در امور كشور در میان ایرانیان همچنان بالاست كه این امر به ویژه در مورد مخالفت با حضور ناظران بین‌المللی برای نظارت بر انتخابات كشور هویداست.
- نتایج میزان رضایتمندی پاسخگویان از روند انتخابات كشور (81 درصد) كه خود شاخص مهمی برای میزان مشروعیت یك نظام سیاسی به شمار می‌آید نشان از مشروعیت بالای جمهوری اسلامی است كه نسبت به نظرسنجی پیش‌تر همین موسسه در این مورد افزایش چشمگیری (19 درصد) داشته است.
- بر حسب این نظرسنجی میزان مشاركت در انتخابات ریاست جمهوری 87 درصد است كه با میزان مشاركت واقعی مردم در این انتخابات (84.40 درصد) تا حدود زیادی منطبق بوده و حتی افزون بر آن است كه این امر نشان‌دهنده عدم وقوع تخلف یا به ادعای مخالفان تقلب است.
- نتایج این نظرسنجی در خصوص رای پاسخگویان به داوطلبان ریاست جمهوری حاكی از رای قاطع آقای احمدی‌نژاد و پیروزی ایشان در مرحله اول است. شایان ذكر است به علت این كه در این نظرسنجی 27 درصد پاسخگویان از پاسخ امتناع كرده یا گزینه «نمی‌دانم» را برگزیده‌اند رای ایشان بر مبنای این نظرسنجی (55 درصد) كمتر از میزان واقعی (62.64 درصد) است.
- نتایج مربوط به سوالات «میزان آزاد و عادلانه بودن انتخابات» (66درصد)، «میزان اعتماد به نتایج اعلام شده انتخابات» (62 درصد)‌ و مشروعیت آقای احمدی‌نژاد به عنوان رئیس جمهور نشان دهنده مشروعیت این انتخابات و شخص ایشان (81 درصد) علیرغم مخالفت‌ها و جوسازی‌های داخلی و خارجی بوده است.
- اگر چه نتایج سوال مربوط به رای پاسخگویان در صورت برگزاری مجدد انتخابات نشان دهنده كاهش چند درصدی رای رئیس جمهور است اما در مقایسه با آن، رای رقبا كه فضای جامعه را با اقدامات خود ملتهب كردند به شدت كاهش یافته است و نكته مهمتر افزایش میزان عدم شركت در انتخابات است كه از خواست مردم برای وجود آرامش در جامعه و نارضایتی آنان از بر هم خوردن امنیت جامعه حكایت دارد.
- نتایج مربوط به «صداقت رئیس جمهور در سخن با مردم» (48 درصد)‌نشان دهنده رد ادعا و اتهامات مخالفان ایشان در مورد عدم صداقت ایشان است.
- نظر پاسخگویان درباره ضرورت حمایت رهبری از آقای احمدی‌نژاد (76 درصد) نشان‌دهنده درستی اقدام رهبری و رد ادعای مخالفان است.
- میزان اعتماد پاسخگویان به اقدامات دولت (54 درصد اكثر اوقات و 31 درصد بعضی اوقات) نشان دهنده اعتماد بالای مردم به اقدامات دولت است كه در قیاس به نتایج سال 2008 افزایش نیز یافته است.
- میزان رضایت پاسخگویان از نظام حكومتی ایران (41 درصد بسیار راضی و 46 درصد تا حدی راضی) نشان دهنده مشروعیت و رضایت بسیار بالای نظام در نزد مردم است.
- در خصوص روش گزینش مقام معظم رهبری و انطباق آن با اصول دموكراسی، نتایج حاكی از اعتماد پاسخگویان (55 درصد) به انطباق روش گزینش با اصول دموكراسی است كه نشان‌دهنده مقبولیت بالای این روش و رد ادعای مخالفان و معاندان و ایجاد شبهات در این زمینه است. همچنین در مورد قدرت مقام معظم رهبری در قانون اساسی نیز نتایج دلالت بر تایید كامل این میزان اختیارات از سوی پاسخگویان (61 درصد) دارد.
- ضرورت بی‌طرفی از سوی اعضای شورای نگهبان در مورد داوطلبان انتخابات مورد تاكید پاسخگویان (75 درصد) قرار گرفته است.

 
 
 
 
دلیل یا دلایل مشوش شدن فضای پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم چه بود؟

راهپیمایی اعتراض آمیز در سراسر كشور

راهپیمایی اعتراض آمیز در تهران

تجمع دانشجویان در مقابل سفارت انگلیس

احمدی‌نژاد در اصفهان 1388/9/11

پایان بادکنک سبز!

کینه غرب

16آذر آمریکا را زیر پا می گذاریم

کرباسچی بالاخره آفتابی شد!

خشونت ممنوع!

دخیلک یا آمریکا

جنبش سبز=حذف جمهوریت و اسلامیت نظام

تصویر منتشر نشده از احمدی‌نژاد و ثمره در کردستان

تعهدنامه شیخ غلامحسین کرباسچی

كاریكاتور: پیمان رفاقت!

میرحسن؛ پایان یک رویا!

كاریكاتور:جوایز ساختگی بدهید

آوارگان یمنی

اتحاد سبز غرق می شود!

احمدی‌نژاد در جمع ایرانیان مقیم ترکیه

بیانیه موسوی!!

کاریکاتور:پیام جین‏شارپ به سبزی‏ها:برهنه شوید!

هندوانه سبز زیر بغل کروبی

طرح/ما بیشماریم...!

تجمع دانشگاهیان شیراز در دفاع از حریم قانون

طرح/ راه اندازی آزمایشی تلویزیون سبز

کاریکاتور: جمع آشوب

قلبهای بیمار [جوان آنلاین/میثم محمدحسنی]

The game is over [جوان آنلاین/میثم محمد حسنی]

روایت تصویری ضدانقلاب از کاهش شدید پیاده‌نظام سبزها

سایت موسوی برای فروش گذاشته شد!

 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو