تبلیغات
ایران ما - جوسازی علیه هدفمند كردن یارانه‌ها اولویت اصلاح‌طلبان است
 
● امام(ره) تا لحظه ای كه زنده بود، با مستكبران تنش داشت/ شعار "نه‎غزه نه‌لبنان" مخالف شرع، شرف و قانون اساسی
دکتر حسن رحیم‌پور ازغدی در همایش "تفكر بسیجی و گفتمان انقلاب" كه در مجتمع فرهنگی دانشجویی 13 آبان، لانه جاسوسی سابق امریکا برگزار شد، با بیان این که برای تحلیل گفتمان انقلاب اسلامی، کار تئوریک ضروری است، اظهار داشت: در بررسی های تئوریک، تفاوت ها و شباهت های ایدئولوژی انقلاب با دیگر مکاتب و ایدئولوژی ها مشخص می شود.
● تایم: جنبش سبز ایران از آمریكا درخواست كمك كرده است
به گزارش فارس، مجله آمریكایی "تایم " در گزارشی نوشت: پس از بیش از پنج ماه، جنبش سبز مخالف ایران برای درخواست كمك به آمریكا روی می‌‌آورد.
● انتقاد لاریجانی از فضای تهمت زنی در کشور!
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: گستره فکری رهبر معظم انقلاب اسلامی در مسائل فرهنگی، سیاسی و دیپلماتیک و سعه صدر ایشان به گونه ای است که همه گرایش های سیاسی می توانند فعالانه به ایشان تکیه کنند و انحصاری هم در این زمینه وجود ندارد و ایشان اجازه چنین انحصاری را نمی دهند.
● پاسخ آیات عظام مکارم شیرازی و نوری همدانی به استفتاء روزنامه‌نگاران
جنبش «آشوب‌طلب و بدعت‌آفرین‌ سبز» پس از آنکه ‌157 روز آبستن مرام‌ها و ایدئولوژی های آنارشیستی و تخیل‌گرایانه بود سرانجام با زایش یک تئوری ناقص‌الخلقه به نام «دین سبز» فارغ شد!
● مازیار بهاری: تلاش می کردیم تنور اغتشاشات گرم باشد!
مازیار بهاری فیلمساز وخبرنگار شبکه های غربی است که پس ازآزادی از زندان با قرار وثیقه 300میلیونی به ‏خارج گریخت . وی اخیرا در گفت و گویی با سی ان ان اظهاراتی مبنی بر شجاعتهای خود در دوران بازداشت! ‏داشته است.
● پرونده بی‌فرجام «استات‌اویل» در ایران
دولت آمریکا پیگرد قضایی شرکت نفتی استات‌اویل در مورد یک پرونده رشوه‌خواری در ایران را که به سال 2002 برمی‌گردد، متوقف کرد. البته این موضوع برای کشوری که اقتصاد لیبرالی بر آن حاکم است و درگیر بیرون کشیدن خود از گرداب بزرگ‌ترین ورشکستگی تاریخی می‌باشد تا حدودی طبیعی است، چرا که هدف برای این کشور وسیله را توجیه می‌کند اما هنوز یک سوی دیگر این پرونده رشوه بزرگ که به ایران بازمی‌گردد نتوانسته جامعه و افکار عمومی را اقناع کند.
● سخنرانی علیرضا زاکانی در دانشگاه امام صادق(ع): یکی از نزدیکان لاریجانی، تبریک به رییس جمهور منتخب را خط زده بود
نكته دیگر این است كه روز بعد از روز قدس،‌هاشمی رفسنجانی در جایی اعلام كرده بود كه جمعیت افراد در روز قدس 50-50 بوده است یعنی نصف جمعیت حاضر را حامیان موسوی تشكیل داده بودند در حالی كه بالاترین تخمین‌ها از جمعیت 40-50 هزار نفری آنها خبر می‌داد. البته بعدها مشخص شد كه این نكته را لاریجانی به هاشمی رفسنجانی انتقال داده است.
● آمریکاپرونده رشوه‌خواری آقازاده اغتشاشگر را متوقف کرد
دولت آمریکا پیگرد قضایی شرکت نفتی استات اویل در مورد یک پرونده رشوه خواری در ایران را که به سال 2002 بر می گردد متوقف کرده است.بر اساس گزارش رویترز یک مقام شرکت نرو‍ژی استات اویل گفت توافقی با کمیسیون سهام و اوراق بهادار آمریکا، وزارت دادگستری و دفتر دادستانی این کشور حاصل شده است که بر اساس آن موضوع معامله استات اویل با موسسه هورتون حل و فصل شده است.
● مهدی هاشمی؛ از ابوعلی سینا تا جونیور
به گزارش خبرگزاری‌های خارجی در فاصله سال‌های (1997 تا 2003)، (82-76) یك حساب بانكی به نام سیاكل در بانك خصوصی لومبارد فرانسه برای فردی به نام «بیژن دادفر» فعال می‌شود. در فاصله دسامبر 1998 تا آگوست 2003، طی دو مرحله یك‌بار 30 میلیون یورو و بار دیگر مبلغ 45 میلیون یورو به این حساب واریز و در آن نگهداری می‌شود.
● حاشیه‌ای بر اظهارات اخیر سیدمحمد خاتمی
«شب بخیر»!اکنون رئیس‌جمهور سابق، طی اظهاراتی در جمع گروهی از دانشجویان همسو با خود مطالب و سؤالاتی بیان کرده که در پاسخ به این مطالب باید گفت: شب بخیر آقای پرزیدنت سابق!
● عقب نشینی آشکار خاتمی
سرانجام سیدمحمد خاتمی هم به انحراف در جنبش سبز با این جملات اذعان کرد: کاش حاکمیت می‌گفت آقای موسوی بیا به صحنه و این جنبش را مدیریت کن که جنبش از مسیر خودش منحرف نشود.
● «حالا وقتشه»! اسم رمزی از شورش‌های رنگی اروپای شرقی
«حالا وقتشه» ! این اسم رمزی است که محمدرضا تاجیک مشاور اعظم میرحسین موسوی و رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری دوران خاتمی در تحلیل بسترهای شکل‌گیری جنبش موسوم به سبز مطرح می‌کند.
● سخنان همین دانشجوی دختر برای حامیان موسوی كافی است
یكی از دانشجویان دختر دانشگاه امام خمینی(ره) انتقاداتی را به میرحسین موسوی وارد كرده و برخی از جملات حضرت امام(ره) در انتقاد از موسوی را بازخوانی كرد كه رسایی نیز در پایان سخنان این دانشجوی دختر گفت: سخنان همین خانم برای آن جمعیت كفایت می‌كرد.
● محسن هاشمی: شایعه ریزش مترو را خودمان دامن زدیم تا پول بگیریم!
در حالی که مشکلات مترو طی روزهای اخیر نارضایتی گسترده شهروندان را به دنبال داشت، شهرداری تهران و مسئولین مترو به جای پاسخگویی به مردم، بحث بودجه را پیش کشیدند تا هم از زیر بار مسئولیت شانه خالی کرده باشند و هم توپ را در میدان حریف سیاسی انداخته باشند.
● کوچک‌زاده:روش لاریجانی در اداره مجلس جانبدارانه است/ مطهری درباره بودجه مؤسسه صدرا و سنایی درخصوص هزینه‌های انتخاباتی‌اش توضیح دهد
مهدی کوچک‌زاده در گفت‌وگو با رجانیوز، در خصوص اظهارات برخی مخالفین نسبت به محصولی با بدون مبنا خواندن این موارد و توهین آمیز بودن آن‌ها اظهار داشت: آنچه که امروز در صحن علنی مجلس در نطق مخالفین آقای محصولی بیان شد، خلاف شأن و جایگاه تریبون مجلس بود.
● عباس سلیمی نمین: هاشمی رفسنجانی دو بار میرحسین را فریب داده است
و در پاسخ به سوال یک یاز دانشجویی سخن می‌گفت، عنوان کرد: "میرحسین موسوی اگرچه شخصیتی سیاسی است اما ثابت کرده است که تاکنون در تاریخ سیاسی زندگیش دوبار فریب هاشمی را خورده است."
● پرده‌برداری مرعشی از استراتژی جدید اصلاح‌طلبان
مرعشی که اخیرا اعتراف‌کنندگان در دادگاه‌ متهمان کودتای مخملی را "بیمار" یا مبتلا به "ضعف شخصیتی" دانسته است، در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا واکنش مناسب اصلاح‌طلبان به انتخابات پیش رو را، "تحریم" دانست.
● آدمی که شهوت قدرت وجودش را گرفته پیرو خط امام است؟/ وقتی رأی نمی‌آورند حاضرند شهری به آتش کشیده شود
حجت الاسلام دکتر سید حمید روحانی، رئیس بنیاد تاریخ پژوهی ایران معاصر و از یاران و نزدیکان امام خمینی از ابتدای نهضت، در سخنان مهمی در افتتاحیه طرح تفسیر آفتاب بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر به تبیین شاخصه های خط امام و ارتباط آن با مدعیان امروزی آن پرداخت.
● نماینده کلیمیان:ستاد بحران سازی علیه دولت احمدی نژاد شکل گرفته است
سیامک مره صدق در گفت و گو با ایرنا تاکید کرد: ستاد بحران سازی که برای کارشکنی در راه دولت تشکیل شده است دوست ندارد که دولت در کارهایش موفق باشد و به شیوه های مختلف برای زمین زدن دولت فعالیت می کنند.
● آقازاده آشوبگر در«برایتون»/ ملاقات با مقامات وزارت خارجه انگلیس
آقازاده آشوبگر اخیرا از طریق یکی از عناصر ایرانی وابسته به یک نهاد امنیتی انگلیس با برخی از عناصر وزارت امور خارجه انگلیس در این کشور ملاقات کرده است.
● سخنگوی جبهه پیروان:خواسته مراجع محاکمه اغتشاشگران بود
سید کمال سجادی، "تبعیت از منویات رهبر معظم انقلاب را مهمترین شرط مراجع تقلید برای وحدت" خواند و اعلام کرد: ایشان خواستار مجازات اغتشاشگران و هدایت کنندگان ناآرامی‌های اخیر شدند.
● رمزگشایی از سینه‌چاکی صادقانه و بی‌مزد! آینده برای خاندان هاشمی
اسناد به‌دست آمده از فعالیت‌های اقتصادی تیم خبری سایت آینده از خدمات صادقانه و بی‌مزد و منت! گردانندگان این سایت به خانواده هاشمی رفسنجانی به‌ویژه محسن هاشمی به‌عنوان مدیرعامل متروی تهران و حمله به منتقدان آن در تمام سطوح رمزگشایی کرد.
● جایزه AIB به BBC؛ پاداش هدایت آشوب‌های پس از انتخابات ایران
در حالی که اغلب تحلیلگران سیاسی تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی را متهم به نقش آفرینی های هدفمند در اغتشاشات بعد از انتخابات می دانند، جایزه "واضح‌ترین پوشش یک رویداد خبری" در سال 2009 از سوی یک اتحادیه غیردولتی به این شبکه اختصاص یافت.
● رگباران یک اعتراض مدنی توسط گارد ملی امریکا
استفاده از ارتش امریکا در مقابله با دانشجویان دانشگاه "كنت استیت" که در اعتراض به جنگ ویتنام در ماه مه 1970 صورت گرفت و طی آن گارد ملی اوهایو دست به کشتار این دانشجویان زد.
● روزنامه نگاران اصلاح طلب میهمان ویژه کنفرانس صهیونیست ها و بهایی ها
این کنفرانس توسط گروه موسوم به "پژوهشگران حامی صلح در خاورمیانه" (SPME) و با موضوع "جمهوری اسلامی ایران: تحلیل چند وجهی از حکومت دینی، ملی گرایی و نمایش قدرت این کشور" در روزهای یکشنبه و دوشنبه هفته جاری با حمایت جامعه یهودیان "کلیولند" ایالت اوهایوی آمریکا و مرکز مطالعات یهود در دانشگاه "کیس وسترن" برگزار گردید.
● دفاع جانانه حامی میرحسین از سکولاریسم در بی.بی.سی
چیزی که قبل از هر چیز باعث تعجب ببنندگان شد وضعیت حجاب زننده حقیقت جو در این برنامه بود. وی که در ایران همیشه با چادر در مراسم ها و مجلس حضور می یافت اکنون با بلوز و دامن کوتاه روبروی مجری برنامه نشسته و به سوالات وی پاسخ می داد.
● موسوی و کروبی در پرده آخر
ناقضات رفتاری- گفتاری دوم خردادی‌ها و در رأس آنها آقایان موسوی و کروبی که شکست سنگینی را برای طیف اصلاحات در پی داشت آخرین پرده بود؛ پرده‌ای آکنده از تناقض و دوگانگی.
● چهره اصلی موسوی‌خوئینی
موسوی‌خوئینی‌ها توانسته بودند با کلاس‌های تفسیر قرآن خود جریان‌های نفاق دیگری را هم به وجود آورد. در کل نگاه موسوی خوئینی‌ها از ابتدا با نگاه امام (ره) و شاگردان حقیقی امام (ره) و فقه سنتی متعارض و متفاوت بوده و قدری مسائل شخصی هم در این رابطه هست.
● چگونه شبکه‌های اجتماعی به آشوب‌ها در ایران شکل دادند؟
پایگاه اینترنتی مؤسسه تحقیقاتی هریتیج گزارشی به قلم جیمز.جی.کارافانو (James jay carafano ) پژوهشگر ارشد مطالعات امنیت ملی موسسه تحقیقاتی هریتیج امریکا که دارای 25 سال سابقه خدمت در ارتش امریکا تا درجه سرهنگ دومی است، منتشر کرد که به نقش شبکه‌های اجتماعی و اینترنتی در حوادث پس از انتخابات ایران اختصاص دارد.
● سخنرانی بسیار مهم آقای هاشمی رفسنجانی
اوایل انقلاب به تیپ عمامه به سر و روحانی با یك چشم نگاه میكردید و حال كه دو سال گذشته، صفوف مشخص شده و جامعه فهمیده كدام روحانی حق و كدام ناحق بود، چه كسی راست و چه كسی دروغ میگفت.
 
 
 
جوسازی علیه هدفمند كردن یارانه‌ها اولویت اصلاح‌طلبان است

شخصیت‌ها و رسانه‌های اصلاح‌طلب كه در چند ماه اخیر حسابی سرگرم فعالیت در جهت ضربه زدن به امنیت ملی بودند در هفته‌های اخیر سعی در ایجاد فضای اضطراب، نگرانی و تشویش در جامعه درباره طرح هدفمند كردن یارانه‌ها دارند. طرحی كه خاتمی و دولتمردانش نتوانستند در جهت آن حتی یك قدم من‌جمله سهمیه‌بندی كردن بنزین را بردارند. اینكه چرا اصلاح‌طلبان در هفته‌های كنونی در این مسیر حركت می‌كنند را با معاون پارلمانی رئیس جمهور مطرح كرده‌ایم. میرتاج‌الدینی از چگونگی انتخاب خود به عنوان معاون احمدی‌نژاد در دفتر كارش واقع در میدان پاستور هم توضیح می‌دهد.

چه شد كه شما به عنوان معاون پارلمانی و حقوقی محمود احمدی‌نژاد انتخاب شدید؟

زمانی كه آقای احمدی‌‌نژاد بنده را برای معاونت امور مجلس انتخاب كرده بودند اطلاع دقیقی نداشتم و این موضوع بدون آگاهی من صورت گرفته بود. طبعاً با شناختی كه دكتر احمد‌ی‌نژاد از من و فعالیت‌هایم در مجلس داشت این انتخاب را صورت داده و البته من هم شناخت خوبی نسبت به كارها و برنامه‌های دولت داشتم. بعد از پیشنهاد از سوی ایشان احساس كردم اگردر این عرصه باشم می‌توانم به دولت كمك كنم و رابطه سازنده‌ بین مجلس و دولت را می‌توانیم بهبود و ارتقا بدهیم و احساس كردم با توجه به شناختی كه از دولت و برنامه‌های آن دارم می‌توانم حلقه وصلی باشم و ان شاءالله بتوانیم دركنار دیگر دوستان این مهم را به سرانجام مطلوب برسانیم. ما معتقدیم قوه مقننه و قوه مجریه در كنار قوه قضاییه هر چقدر هماهنگ و همسو پیش بروند مشكلات جامعه سریع‌تر حل می‌شود و بارهای سنگینی كه بر روی دوش مسؤولان كشور است را سبك‌تر می‌كند و گره‌های كه در این زمینه وجود دارد را راحت‌تر می‌توان باز كرد. دولت و مجلس كارهای مشترك زیادی با هم دارند كه یكی از آنها هدفمند كردن یارانه‌هاست و طبعاً همراهی و همكاری مجلس و دولت در جایگاه خودش (مجلس در جایگاه قانونگذاری و نظارت، دولت در جایگاه اجرا و حل مشكلات جامعه) یكی از موضوعات اساسی در حل معضلات و مشكلات كشور است كه در هدفمند یارانه‌ها هم تأثیر مستقیم و اساسی دارد. امام راحل و هم مقام معظم رهبری بارها به هماهنگی و وحدت بین قوا مخصوصاً دولت و مجلس تأكید می‌كردند. در یكی از سخنرانی‌ها آقا فرمودند: كه الحمدالله مجلس و دولت همسو و هم‌جهت هستند، بعضی‌ها می‌خواهند به این اشكال بگیرند، نه؛ همسو و هم جهت بودن یك حسن است كه باعث به توافق رسیدن سریع این دو قوه می‌شود و به گام برداشتن در جهت حل مشكلات می‌انجامد.

فكر می‌كنید دلیل انتخاب شما از سوی دكتر احمدی‌نژاد چه بوده است؟

دكتر احمد‌ی‌نژاد به ارتباط دستگاه مجریه با مجلس اهمیت زیادی می‌دهد و دنبال فردی بود كه بتواند این مهم را پیش ببرد و محقق كند. ایشان نسبت به ما حسن ظن داشتند و بعد از اینكه موضوع را با چند نفر از نمایندگان در میان گذاشته بودند اطلاع یافتم و این برای من خوشایند بود كه برای این كار با هیچ كس رایزنی نكرده بودم و دیگر دوستان و همكاران بنده را به دكتر احمدی‌نژاد معرفی كرده بودند.

با وجود شخص شما به عنوان معاونت امور مجلس رئیس‌جمهور، دولت دهم چقدر می‌توان به رابطه بهتر و پربارتر قوه مجریه و مقننه امیدوار بود؟

ما قبل از هر چیز اگر رویكرد همكاری و هماهنگی را پیش بگیریم چالش‌های بسیار جدی هم قابل حل است و به عبارت دیگر اگر رویكرد این باشد كه بنشینیم بحث كنیم آن هم بحث منطقی و مستدل و صمیمی طبیعی است در كنارتأكید نقاط مشترك، مسائل فی‌مابین به بهترین شكل به سرانجام مطلوب می‌رسد. با توجه به اینكه دولت دیدگاه‌های خاص خود را دارد و در مجلس هم نمایندگان نظرات كارشناسی خاص خود را دارند (كه در كمیسیون‌های تخصصی و مركز پژوهش‌ها مطرح می‌شود) كه این نظرات متعدد و متنوع باید به یك نتیجه خوب و مفید تبدیل شود. البته در بسیاری از اوقات نظرات مركز پژوهش‌های مجلس با خود مجلس متفاوت است و در یك كمیسیون دیدگاه‌های مختلف صورت می‌گیرد و در صحن مجلس هم دیدگاه‌های متفاوت و گاه متناقض بیان می‌شود و اینكه نظرات دولت و مجلس متفاوت باشد یك امر طبیعی است، مهم این است كه بحث منطقی صورت بگیرد و دیدگاه‌ها و نظرات مختلف مطرح شود. بنده در نظر دارم بستر حضور كارشناسان دولت و وزرا در كنار نمایندگان و كارشناسان مجلس فراهم شود و كارشناسان دولت بتوانند از لایحه‌ای كه به مجلس ارائه داده‌اند در جلسات با مجلس از آن دفاع كنند و در صحن مجلس هم این موضوع صورت بگیرد. در بسیاری از زمان‌ها دولت از نظرات كارشناسی كمیسیون‌های تخصصی مجلس حمایت و استقبال می‌كند و نظرات اعضای كمیسیون تخصصی در واقع نظرات دولت را تكمیل می‌كند. مثلاً در همین لایحه هدفمند كردن یارانه‌ها (كه هر چند طولانی شد) نظراتی از كمیسیون ویژه به دولت داده شد كه دولت هم پذیرفت و در نتیجه طرح دولت كامل‌تر شد و لایحه بهتر و كامل‌تری به صحن مجلس آمد كه البته در صحن مجلس دچار تغییرات شد.در كل تعامل مجلس دولت حول و محور كار كارشناسی باید صورت بگیرد و جلسات مشترك بین نمایندگان و وزرا باید بیشتر شود تا ما به وحدت نظر بیشتری در موضوعات و مباحث گوناگون برسیم. نمایندگان مجلس دغدغه مسائل كلان كشور را دارند و دغدغه دیگر آنها مسائل منطقه‌ای و حوزه انتخابی‌شان است لذا ارتباط این نمایندگان با وزرا و مسؤولان اجرایی یك ضرورت است كه بتوانند دغدغه‌های خود و مردم را به آنها برسانند. ما تلاش خواهیم كرد كه این ارتباط هر چه بیشتر و پررنگ‌تر باشد.

چرا معاونت حقوقی و پارلمانی رئیس جمهور به دو معاونت مستقل تبدیل شدند؟

دكتر احمدی نژاد به این نتیجه رسیده است كه بخش حقوقی را از بخش پارلمانی معاونت جدا كند چرا كه معاونت حقوقی و معاونت پارلمانی دو مقوله جدا از هم هستند. معاونت حقوقی از بخش‌هایی نظیر حقوق بین‌الملل، رسیدگی به شكایت‌ها علیه دولت، مستندسازی املاك دولت و مواردی از این قبیل است البته قسمت قوانین بخش حقوقی با حوزه پارلمانی معاونت تنیده است و ما راهكار جدیدی برای آن اندیشیدیم. در صورتی كه قسمت پارلمانی مربوط به لوایح و طرح‌های دولت است كه به مجلس ارائه می‌شود و ما علاوه بر ارتباط نمایندگان با دولت و ارتباط با دستگاه‌های اجرایی باید این امور را نیز پیگیری كنیم و به دلیل آنكه حوزه حقوقی یا پارلمانی مسكوت باقی نماند، تصمیماتی مبنی بر جدایی این دو حوزه وجود دارد.

قاعدتاً قبل از آنكه اسم شما به عنوان معاون دكتر احمدی‌نژاد رسانه‌ای شود، ایشان دیداری را با شما داشته‌اند. از موضوعاتی كه در این جلسات مطرح شد،بگویید؟

ما دو نشست در این رابطه داشتیم؛ یكی نشست اولیه كه طرح موضوع معاونت بود و یك نشست هم بعد از بررسی نهایی بود. طبعاً رئیس‌جمهور محترم انتظارات خود را در این رابطه مطرح كردند و بحث اهمیت ارتباطات بین مجلس و دولت را پیش كشیدند. ایشان گفتند اگر بخواهند طرحی را پیاده كنند بدون همراهی مجلس امكان‌پذیر نیست و این سمت اهمیت فراوانی دارد. بنده هم در این نشست‌ها اولویت‌ها و نگاه خود را مخصوصاً در جلسه دوم در این ارتباط بیان كردم و این نكته را تأكید كردم. با توجه به اینكه مجلس فضای خاص خود را دارد، نظرات این معاونت در حوزه مجلس باید مورد توجه دولت قرار بگیرد و این نكته به وزرا هم ابلاغ شود و اگر بخواهیم ارتباطات و تعامل این دو قوه را تحكیم كنیم تصمیمات بدون توجه به این معاونت در دولت گرفته نشود و حتماً نظرات این معاونت هم در نظر گرفته شود و در آن جلسه گفته شد كه نقش معاونان پارلمانی وزرا نقش مهمی در مجلس است و هماهنگی و نشست‌های مشترك با آنها و ارزیابی عملكرد آنها با معاونت ریاست جمهوری است. ارتباط نمایندگان با دولت یكی از فصل‌های مهمی بود كه در این زمینه صحبت شد و برنامه‌هایی را هم در این زمینه ارائه كردیم.

در بحث هدفمند كردن یارانه‌ها، مجلس و دولت به اختلاف‌نظرهایی رسیده‌اند و این منجر به تشكیل كمیته مشترك از مجلس و دولت شد، آیا تلاش‌هایی از سوی شما در جهت به نتیجه رسیدن این كمیته صورت گرفته است؟

طرح هدفمند كردن یارانه‌ها روند طولانی را در مجلس طی كرد و این طرح می‌توانست زودتر از این به نتیجه برسد و بنده قبل از آنكه دولت این طرح را مطرح كند در مجلس هفتم و هشتم یكی از طرفداران این لایحه بودم و در این زمینه هم مقالاتی نوشته‌ام. بنده معتقدم مشكلات و معضلات اقتصادی كشور برطرف نخواهد شد مگر اینكه از این گذرگاه عبور كند كه البته حرف همه كارشناسان اقتصادی هست. دولت‌ها و مجالس گذشته این كار را انجام ندادند. دولت‌های گذشته جرأت انجام ورود به این عرصه را نداشتند. برخلاف پیش‌بینی و انتظار ما دكتر احمدی‌‌نژاد یك سال قبل از انتخابات دور دهم این لایحه را به مجلس ارائه دادند. این نشان‌دهنده آن بود كه ایشان در این موضوع جدی است البته عده‌ای این بحث را تهدیدی برای كشور مطرح می‌كردند و هنگامی كه این طرح در مجلس مطرح شد همان‌ها گفتند نه، این یك فرصت برای دولت نهم است. این عده دوست نداشتند كه این طرح قبل از انتخابات دهم به تصویب برسد، در مجلس هم این موضوع روند كندی به خود گرفت و به هر حال می‌توانست این طرح قبل از انتخابات نهایی بشود.

پیش‌بینی دولت این بود كه در بودجه 88 این طرح را عملیاتی كند ولی این نشد و در بودجه 89 گنجانده شود. اگر در این موضوع مسائل سیاسی تأثیرگذار نبود می‌توانست در شش ماه در مجلس نهایی بشود، نه یك سال و نیم. اگر معاونت ریاست جمهوری این موضوع را به صورت مستمر و جدی‌تر پیگیری می‌كرد مطمئناً به نتیجه و سرانجام می‌رسید. خوشبختانه روزهای اول ورود من به معاونت مصادف شد با جلسه مشترك كمیسیون ویژه با رئیس جمهور محترم و مسؤولان دولتی در رابطه با هدفمند كردن یارانه‌ها كه جلسه مفصلی بود و در ارتباط با حل این مشكل مانده در این جلسه بحث‌های خوب و سازنده‌ای صورت گرفت و بعد یك كمیته مشترك بین مجلس و دولت تشكل شد كه اعضای هشت نفره‌ای آن را شكل می‌دادند. آقایان مصباحی‌مقدم، ابوترابی، فرهنگی و عبداللهی از نمایندگان مجلس در این كمیته بودند و از دولت هم وزیر اقتصاد، عزیزی معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی، فرزین رئیس گروه هدفمندسازی دولت و بنده حضور داشتیم. ماحصل این جلسه پیشنهادی شد كه مورد قبول نمایندگان دولت و هم مورد توجه مجلس قرار گرفت و این پیشنهاد هم‌اكنون در كمیسیون ویژه قرار دارد و منتظر تصویب این كمیسیون است.

خواسته دولت این است كه ساز و كار مستقلی برای اجرا می‌خواهد و بدون این ساز و كار مستقل اجرای این طرح بسیار بزرگ با مشكل مواجه می‌شود ما می‌بینیم در بحث سیاست‌های اصل 44 یا خصوصی‌سازی كه در مقایسه با هدفمند‌سازی یارانه‌ها موضوع كوچكی است ساز و كار خصوصی برای آن تشكیل دادند و 14 نهاد مختلف برای اجرای آن پیش‌بینی شده و طبیعی است برای این كار هم ساز و كار جداگانه تشكیل شود تا دولت بتواند به‌خوبی آن را اجرا كند. به هر حال مرحله پایانی این شد كه یك سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها با ماهیت شركت دولتی پیشنهاد شده است و ان‌‌شاء‌الله اگر در كمیسیون ویژه موافقت صورت بگیرد و در شورای نگهبان‌ نهایی بشود به‌وسیله دولت ابلاغ خواهد شد. ما در این عرصه به عنوان معاونت پیگیر هستیم كه ان‌شا‌ء‌الله به سرانجام مطلوب برسد.

شما اظهار فرمودید كه باید طرح هدفمند كردن یارانه‌ها قبل از انتخابات نهایی می‌شد، بسیاری از سیاسیون معتقد بودند این عدم نهایی شدن طرح در مجلس به دلیل آن بود كه برخی از نمایندگان به عمد از نهایی شدن آن جلوگیری كردند تا این طرح نتواند شاخصه‌ای برای ر‌أی‌آوری و پیروزی احمدی‌نژاد در انتخابات باشد، آیا این طور بود؟

دقیقاً خاطرم نمی‌آید كه افراد در قبال این موضوع چه موضعی گرفتند اما این حركت را من در درون مجلس احساس كردم. یكی از نمایندگان گروه اقلیت به بنده گفت علت آنكه این لایحه در مجلس رأی نیاورد، به دلیل آن بود كه بعضی از نمایندگان احساس كردند تصویب این لایحه منجر به موفقیت برای احمدی‌نژاد می‌شود و ایشان می‌تواند آن را یك امتیاز برای دولت خود قرار دهد. طبعاً این موضوعی كه اشاره فرمودید در مورد برخی از نمایندگان مجلس صادق است.

نمایندگان با اصل لایحه مخالف نبودند و براساس شرایط و جو سیاسی كشور برخی از آنها این تصمیم را گرفتند و به هر حال نگاه‌های سیاسی در عدم نهایی شدن این طرح و لایحه قبل از انتخابات دوره دهم ریاست‌جمهوری تأثیر داشت.

در برخی اوقات برخی از اعضای هیأت رئیسه مجلس از جمله آقای باهنر مواضع تند و انتقادی علیه دولت می‌گیرند كه باعث انبساط خاطر بسیاری از تندروهای گروه اصلاح‌طلبان می‌شود. نظر شما به عنوان كسی كه از اعضای هیأت رئیسه مجلس بوده‌اید در این رابطه چیست؟

برای من كه عضو هیأت رئیسه بودم، اظهارنظر در این باره سخت است. هر كجا هیأت رئیسه با موارد مختلف همراهی و همیاری می‌كرد آن موضوع خاص بهتر در مجلس جواب می‌داد. مثلاً بحث هدفمند كردن یارانه‌ها كه بعد انتخابات جدی شد، هیأت رئیسه همراهی كرد و ما شاهد بودیم كه موضوع خوب پیش رفت و روند مساعدی را طی كرد. طی ملاقاتی كه بنده با لاریجانی قبل از آمدن به معاونت ریاست جمهوری داشتم، ایشان پیشنهادات خوبی را برای فعال شدن این معاونت اظهار كردند و گفتند، با روحیه‌ای كه از شما سراغ داریم می‌توانید در این كار موفق شوید. بنده به ایشان گفتم كه در تاریخ مجالس بعد از انقلاب همواره شاهد این مسأله بودیم كه هیأت رئیسه مجلس به‌‌خصوص رئیس آن از دولت روی كار حمایت كرده است و فارغ از جریانات سیاسی، دولت از سوی مجلس حمایت شده است و ما انتظار از شما و دیگر نمایندگان داریم كه با حفظ استقلال و شأن مجلس، رویكرد حمایتی را از دولت دهم داشته باشد تا مشكلات و كم و كاستی‌ها بهتر جبران شود. دوباره تأكید می‌كنم كه انتظارمان از هیأت رئیسه مجلس به عنوان گروهی كه از جایگاه ویژه نزد مردم و مسؤولان برخوردار هستند ضمن حفظ استقلال و شأن، مجلس رویكرد حمایتی از دولت دهم را هم در نظر بگیرد و این مورد رضایت مقام معظم رهبری و مردم جامعه خواهد بود و این به معنای این نیست كه مجلس از حقوق خودش كوتاه بیاید بلكه ضمن بیان تذكرات و نظارت دقیق بر دستگاه اجرایی رویكرد حمایتی و پشتیبانی داشته باشد.

مقام معظم رهبری در یكی از سخنرانی‌هایشان مطرح فرمودند كه زخم‌خوردگان سیاسی در پی ایجاد تفرقه و دودستگی بین مجلس و دولت هستند، به عقیده شما دولت دهم و مجلس در روزهای آینده باید به چه ترتیبی عمل كنند تا ضمن برقراری تعامل خوب و سازنده به مرتفع كردن مشكلات و معضلات مردم و جامعه بپردازند؟

ما به حول و قوه الهی بنا داریم كه این فضاها را سریعاً شناسایی كنیم و با دفاع كارشناسانه، علمی و منطقی از مواضع دولت و لوایحی كه به مجلس می‌دهد و همچنین ارتباط خوب و سازنده با نمایندگان این فرصت را به چنین افراد فرصت‌طلب و سودجو ندهیم كه ارتباط بین این دو قوه تأثیرگذار نظام را مخدوش كنند. به تعبیر دیگر، ما تلاش خواهیم كرد كه این زخم‌خوردگان سیاسی نتوانند فضا را ابهام‌آلود و فضای علیه دولت قرار بدهند. ما الان شاهد هستیم در بحث هدفمند كردن یارانه‌ها كه طرحی اساسی و باعث پیشرفت و توسعه كشور در میان است، فضای سراسر یأس، ناامیدی، هراس و دلهره در كشور ایجاد كرده‌اند تا مردم را از روند این طرح و آینده كشور ناامید و دلسرد كنند.

افراد مختلف و حتی رقبای احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست جمهوری درباره این طرح صحبت می‌كنند و درصددند كه این طرح را تخطئه كنند. معلوم است كه این افراد دنبال بهانه و فرصتی هستند كه فضای مسمومی علیه دولت و علیه این لایحه بسیار مهم كه مجلس هم پذیرفته ایجاد كنند. آنها به هر وسیله می‌خواهند فضا را خراب كنند و جوسازی عظیمی را علیه این طرح به راه بیندازند تا بلكه به اهداف خود برسند. موضوع هدفمند كردن یارانه‌ها مورد اتفاق همه جریانات سیاسی بوده است و حالا كه دولتی آمده است و می‌خواهد با شجاعت و كار كارشناسی آن را انجام دهد آن را به دید خوب و منطقی نمی‌بینند و می‌خواهند با این طرح بجنگند و این بسیار عجیب است؛ موضوعی كه در برنامه سوم و چهارم توسعه بوده و باید در دولت‌های گذشته به سرانجام می‌رسید .كاندیداهای ریاست جمهوری در كنار رئیس جمهور دولت اصلاحات برای آن سنگ‌اندازی می‌كنند. جالب است كه یكی از كاندیداها در تبلیغات خودش گفته بود كه هدفمند كردن یارانه‌ها باید 10سال دیگر انجام بگیرد.

من همان موقع به دوستان گفتم همین یك مصاحبه و موضع‌گیری از سوی این كاندیدا كافی است كه ما به او رأی ندهیم، چطور ممكن است ما 10 سال این طرح را عقب بیندازیم و كشور را در عرصه‌های مختلف با پسرفت و عقب ماندگی مواجه كنیم آن‌هم برای آنكه تعدادی رأی برای رئیس‌جمهور شدن جمع كنیم.

با این طرح تولید و اشتغال رونق می‌گیرد و خیلی از چیزها سر جای خود قرار می‌گیرد، فردی كه بر اساس این بینش سطحی و غیر مسوولانه در مورد هدفمند كردن یارانه‌‌ها موضع می‌گیرد و در هفته‌های اخیر علیه این طرح اشكال می‌گیرد، جای گله و شكایت ندارد.

رئیس دولت قبلی در آخرین روزهای خود در پست ریاست‌جمهوری به سؤال خبرنگاری مبنی بر آنكه چه كار مهم تمام نشده‌ای دارید كه دوست دارید به انجام برسانید، پاسخ می‌‌دهد: موضوع هدفمند كردن یارانه‌هاست كه دوست دارم به انجام مطلوب برسانم. خاتمی رئیس دولت گذشته به اهمیت و با ارزش بودن این مساله اعتراف كرده است. دكتر احمدی نژاد با توجه به سنگ اندازی‌ها، كارشكنی‌ها و تبلیغات سوء مسیر را خوب انتخاب كرده است و شهامت طرح آن را هم دارد. در جامعه علیه كار مهم و با ارزش رئیس جمهور جوسازی می‌كنند و نامه به رئیس مجلس می‌نویسند و مصاحبه می‌كنند تا بلكه به اهداف خود برسند.

اینكه اظهار نظر كنند و نقد كارشناسانه كنند اشكالی ندارد، اما مانع ایجاد كردن در مقابل این طرح برخلاف مصالح ملی كشور عمل كردن است و دلسوزان جامعه و آگاهان سیاسی باید این را مد نظر قرار بدهند و روی این طرح كار دلسوزانه كنند. اطلاع رسانی دقیق و تبیین این موضوع یك وظیفه عمومی است و همه باید دست در دست هم بدهند تا ما این طرح را به خوبی و درستی اجرا و عملی كنیم.

البته در كنار دولت نمایندگان ما هم كه اكثراً آگاه به مسائل هستند نباید اجازه دهند كه عده‌ای بین دولت و مجلس تفرقه بیندازند و با روشن بینی و بصیرت عرصه را بر این افراد مفتون تنگ كنند.

به نظر شما به چه دلیل آقایان موسوی و كروبی رقبای احمدی‌نژاد در انتخابات، در هفته‌های اخیر با تغییر موضع سیاسی خود سعی می‌كنند نسبت به طرح هدفمند كردن یارانه‌ها اظهار نظر كنند و خود را نسبت به اجرای آن نگران نشان بدهند؟

ورود آنها به این عرصه را به فال نیك می‌گیریم چرا كه یك ذره از آن حركت‌های افراطی خود كوتاه آمده‌اند و تا حدودی به فضای عادی جامعه برگشته‌اند، اما حالا كه برگشته‌اند به فضای عادی منطقی‌تر و منصف‌تر وارد بشوند و نظرات خود را مطرح كنند. این افراد طوری عمل نكنند كه آگاهان اقتصادی بگویند اینها خیلی از قافله عقب و هنوز از اصل مطلب بی‌خبر هستند. جامعه هم انتقاد منصفانه را از انتقاد غرض‌آلود تشخیص می‌دهد، چرا كه مردم ما از نظر رشد سیاسی در شرایط خوبی هستند. اگر فردی مطلبی را مطرح می‌كند مردم می‌دانندكه انگیزه و هدف آن فرد چه بوده و چه چیزی را در سر می‌پرورانده است. در قضیه هسته‌ای دیدیم مردم چه موضع‌گیری‌ای كردند، بعضی‌ها آمدند و گفتند دستاورد 14 ساله ما را بر باد دادند. در حالی كه در این دولت رشد و پیشرفت هسته‌ای قابل قیاس با دوره‌های گذشته نیست و این هم طبق آمار و ارقام مشخص و قابل اثبات است. ما در گذشته به مرحله‌ای رسیده بودیم كه دول غربی با فعالیت تعداد اندكی از سانتریفیوژها هم مخالف بودند اما وقتی دولت نهم دیپلماسی فعال و تأثیرگذاری را در پیش گرفت و حمایت مجلس هم به میان آمد، دیدیم كه در سال اول دولت نهم 1000 دستگاه سانتریفیوژ راه افتاد، سال دوم 3000 تا و سال سوم هم به 7000 دستگاه رسید و این روند روبه رشد ادامه دارد و الان هم نسل جدید دستگاه‌های سانتریفیوژ راه افتاده كه سه برابر دستگاه قبلی غنی سازی را انجام می‌دهند. حتی در این دستاورد روشن دولت هم عده‌ بسیاری با اغراض و امیال سیاسی دولت را مورد هجمه و تخریب قرار می‌دهند. این حركت مثبت و تأثیرگذار دولت در پیشرفت و توسعه كشور را هم به ضرر كشور و مردم نشان می‌دهند.

بهتر است افرادی كه در مسائل مختلف كشور از جمله انرژی هسته‌ای و هدفمند كردن یارانه‌ها اظهار نظر می‌كنند مصالح كشور و نظام را در نظر بگیرند و آن را به همه چیز ارجحیت دهند.

بسیاری از سیاسیون معتقدند انگیزه روزنامه‌های اصلاح طلب از دامن زدن به مشكلات سال‌های اولیه اجرای طرح تحول اقتصادی، ناكارآمد نشان دادن دولت است تا بدین وسیله زمینه‌سازی‌ای را صورت بدهند برای پیروزی در انتخابات شوراها و مجلس شورای اسلامی كه در آینده نزدیك برگزار خواهد شد. نظر شما در این رابطه چیست؟

دولت اگر به دنبال یك حركت غیر چالشی بود و می‌خواست كه دست به كارهای بزرگ و عقب افتاده نزند وارد این عرصه نمی‌شد. اینكه دولت وارد این عرصه شده نشان‌دهنده آن است كه دغدغه اصلی اصلاحات واقعی در عرصه‌های اقتصادی را دارد. دیگران شعار اصلاحات را در عرصه‌های مختلف دادند ولی هیچ اصلاحاتی ما از آنها در عرصه‌های اقتصادی ندیدیم اما دولت كنونی درصدد اصلاحات واقعی و اساسی است و این را هم شروع كرده است، البته بسیاری از كارشناسان و دلسوزان در بحث هدفمند كردن یارانه‌ها گفته‌اند كه این به سرانجام نمی‌رسد مگر سه قوه با هم همكاری و هماهنگی داشته باشند و این نشان دهنده آن است كه این كار، كار بزرگ و قابل توجهی است؛ طبعاً كار بزرگ تبعات و آثاری هم خواهد داشت.

دولت یكسری مخالفان سر سخت سیاسی دارد كه از آن جمله شكست‌خوردگان در انتخابات هستند و همه آنها به دنبال بهانه هستند كه فضا را علیه دولت سنگین كنند و دولت را ناكار آمد جلوه بدهند و ما باید هوشیارانه عمل كنیم. دوستان ما در مجلس و دیگر جایگاه‌ها باید بدانند دولت در خط مقدم است و در چنین فضای سیاسی وارد یك موضوع پرچالش شده است. در اینجا صدا و سیما باید در كنار دیگر رسانه‌‌های جمعی به روشنگری افكار عمومی و تبیین طرح و كارهای دولت از جمله همین طرح هدفمند كردن یارانه‌ها بپردازد.
نمایندگان مجلس كه به این طرح رأی داده‌اند باید پشت دولت را خالی نكنند و دولت را حمایت كنند، البته دولت هم باید با احتیاط كامل و در نظر گرفتن تمام شرایط گام بردارد چرا كه افرادی مترصد فرصتی هستند تا دولت را ناتوان و ناكارآمد جلوه بدهند. طبیعی است یكی از علت‌های ناكارآمد نشان دادن دولت فعلی زمینه‌سازی و آماده‌سازی شرایط برای انتخاب آینده است. آنها می‌خواهند با پیروزی درانتخابات آینده دست جریان اصولگرایی را در عرصه اجرایی و نظارتی كشور قطع كرده و از تداوم آن جلوگیری كنند. همه جریان اصولگرا باید این نكته را مد نظر قرار بدهند كه موفقیت دولت دهم موفقیت همه جریان اصولگراست و در صورت عدم موفقیت این دولت، اصولگرایان نمی‌توانند مسیر پیش آمده را ادامه بدهند.

 
 
 
 
دلیل یا دلایل مشوش شدن فضای پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم چه بود؟

راهپیمایی اعتراض آمیز در سراسر كشور

راهپیمایی اعتراض آمیز در تهران

تجمع دانشجویان در مقابل سفارت انگلیس

احمدی‌نژاد در اصفهان 1388/9/11

پایان بادکنک سبز!

کینه غرب

16آذر آمریکا را زیر پا می گذاریم

کرباسچی بالاخره آفتابی شد!

خشونت ممنوع!

دخیلک یا آمریکا

جنبش سبز=حذف جمهوریت و اسلامیت نظام

تصویر منتشر نشده از احمدی‌نژاد و ثمره در کردستان

تعهدنامه شیخ غلامحسین کرباسچی

كاریكاتور: پیمان رفاقت!

میرحسن؛ پایان یک رویا!

كاریكاتور:جوایز ساختگی بدهید

آوارگان یمنی

اتحاد سبز غرق می شود!

احمدی‌نژاد در جمع ایرانیان مقیم ترکیه

بیانیه موسوی!!

کاریکاتور:پیام جین‏شارپ به سبزی‏ها:برهنه شوید!

هندوانه سبز زیر بغل کروبی

طرح/ما بیشماریم...!

تجمع دانشگاهیان شیراز در دفاع از حریم قانون

طرح/ راه اندازی آزمایشی تلویزیون سبز

کاریکاتور: جمع آشوب

قلبهای بیمار [جوان آنلاین/میثم محمدحسنی]

The game is over [جوان آنلاین/میثم محمد حسنی]

روایت تصویری ضدانقلاب از کاهش شدید پیاده‌نظام سبزها

سایت موسوی برای فروش گذاشته شد!